Najaktywniejsi szkólni kaszubskiego

Opublikowane przez Wojciech Jankowski w dniu

Konkurs na metody aktywizujące dla nauczycieli języka kaszubskiego ma szczególne znaczenie i wartość. Idealnie wpisuje się w potrzeby nauczycieli tego przedmiotu, którym wciąż brakuje różnych pomocy metodycznych w dobrej realizacji swego powołania. Inicjatorem i głównym realizatorem konkursu jest Elżbieta Pryczkowska – metodyk nauczania języka kaszubskiego przy Gdyńskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli.

– W ciągu roku odbywam wiele spotkań z nauczycielami. Organizujemy cztery zdalne konferencje na różne tematy, na których jest obecnych nawet do stu nauczycieli. Wówczas mogę dokładnie zdiagnozować najbardziej żywotne potrzeby – wyjaśnia Elżbieta Pryczkowska, która jest także wiceprezesem największego z oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z siedzibą w Baninie.

Na uroczystość rozdania nagród przybył dyrektor GODN, Wojciech Jankowski. Miał on zaszczyt, wraz z prezesem ZKP Janem Wyrowińskim, pogratulować nauczycielom sporych umiejętności. Niewielu podejmuje takie wyzwania. Są to znane w ruchu kaszubskim młode osoby od lat przygotowujące znakomite pomoce w przestrzeni wirtualnej, które służą wszystkim. Prace bowiem są udostępnianie na stronie: akademiakaszubska.pl .

– Lubię to robić. Wiem też z doświadczenia, że dzieci bardzo chętnie włączają się do nauki kaszubskiego, gdy lekcje te są ubogacone w tego rodzaju prezentacje – podkreśla Marta Maszota, zdobywczyni jednej z głównych nagród i dyrektor szkoły podstawowej w Redzie. Równie piękną aktywnością może się poszczycić Anna Świstun, także z Redy, która języka kaszubskiego nauczyła się od podstaw, gdyż sama pochodzi z Żuław.

– Jestem pod niemałym wrażeniem tych wszystkich prac. Także bardzo doceniam inicjatora konkursu, panią Elżbietę, która sama wykonała dużą liczbę takich pomocy, a wciąż z niegasnącym entuzjazmem edukuje całe grona nauczycieli kaszubskiego – wyznał dyrektor GODN.

Sprawie tej aktywnie dopinguje prezes KZP, Jan Wyrowiński. Osobiście funduje od kilku już lat nagrody pieniężne. Zabiega o docenianie nauczycieli kaszubskiego poprzez coroczne wyłanianie laureata w ramach konkursu „Bëlny Szkólny”. Już wkrótce poznamy kolejnego spośród najlepszych. (jd)