Anna Konarzewska

Od 20 lat jestem zakochana w zawodzie nauczycielki, który traktuję jako wyzwanie i przygodę. Stale poszukuję, zadając sobie Korczakowskie pytanie: „dlaczego?”, co pozwala mi odkrywać to, co jest esencją tego zawodu.

Jestem Ambasadorką Wiosny Edukacji oraz Fundacji „Kosmos dla dziewczynek”. Finalistką Ogólnopolskiego Konkursu „Nauczyciel Roku 2021” oraz Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” w 2021 roku. W 2022 i 2023 roku byłam nominowana do Nagrody im. Janusza Korczaka.

Swoimi pomysłami na blogu „Być nauczycielem…”  inspiruję pedagogów na całym świecie- od Ameryki, przez Europę po Azję.

W 2020 roku blog otrzymał wyróżnienie od TWINKL. Został wpisany na listę top blogów kulturowo-językowych w Europie.

Poza tym jestem autorką książek: „Być (nie)zwykłym wychowawcą” (2019) oraz „(Nie)zwykłych spotkań. Wokół godzin wychowawczych” (2022).  Dzielę się w nich pomysłami na edukację i (nie)zwykłe lekcje wychowawcze. Publikacje zostały opatrzone patronatem Polskiego i Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka oraz Instytutu Praw Dziecka im. Janusza Korczaka. Mogę śmiało powiedzieć, że moje książki są bestsellerami wśród osób zajmującymi się edukacją i wychowaniem. Dzięki nim zrewolucjonizowałam podejście do godzin wychowawczych w szkole na każdym etapie edukacyjnym. 

Współpracuję także z uczelniami. Prowadzę od kilku lat zajęcia w Akademii Nauk Stosowanych „Ateneum” w Gdańsku na kierunku Innowacyjne i kreatywne metody pracy z uczniem. Współpracowałam również z Uniwersytetem Jagiellońskim w ramach projektu „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja” oraz z Uniwersytetem Łódzkim w ramach tworzenia monografii naukowej „Szkoła jutra?” (2023). 

0d 2020 roku należę nieprzerwanie do społeczności MIE Expert (Microsoft Innovative Educator Expert), która zrzesza najbardziej innowacyjnych i przedsiębiorczych  nauczycieli z całego świata.

Od 2023 roku jestem certyfikowaną ekspertką pedagogiki Planu Daltońskiego. 

Prowadzę liczne webinary, szkolenia, warsztaty dla nauczycieli, studentów oraz uczestniczę w wielu krajowych i międzynarodowych konferencjach poświęconych edukacji i wychowaniu.

Współpracuję z wieloma organizacjami, aby wspierać młodych ludzi oraz nauczycieli w codziennych wyzwaniach współczesnego świata.

Uczę przez zachwyt, prowokację, refleksję i działanie, łącząc w ten sposób dydaktykę języka polskiego z wychowaniem i przygotowaniem uczniów do życia. Mój dialog z uczniami opiera się na ideach Janusza Korczaka. Poza nauczaniem, dzielę z uczniami swoje pasje teatralne, prowadząc szkolny zespół teatralny. Na co dzień współpracuję z Operą Bałtycką, Nadbałtyckim Centrum Kultury oraz z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, aby wspierać wszechstronny rozwój swoich uczniów.