” Budowanie wzajemnego zaufania wszystkich uczestników procesu edukacyjnego” Konferencja w Kosakowie.
W sobotę 16 listopada miałam przyjemność uczestniczyć w inspirującej konferencji naukowej pt. „Budowanie wzajemnego zaufania wszystkich uczestników procesu edukacyjnego” zorganizowane przez Szkoła Podstawowa w Pogórzu, Szkoła Podstawowa w Kosakowie, Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Uniwersytet Gdański oraz Centrum Psychologii i Coachingu Gabinet-Busola.
Program wydarzenia był niezwykle wartościowy, a każdy prelegent wniósł coś wyjątkowego:
dr Jarosław Jendza- „Rola zaufania w edukacji i wychowaniu”- doskonałe wprowadzenie w temat, podkreślające znaczenie relacji opartych na zaufaniu.
Urszula Kropidłowska- „Zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci i ich wczesne rozpoznawanie”- niezwykle praktyczne wskazówki dla nauczycieli i rodziców z dziećmi wrażliwymi sensorycznie.
dr Marcin Szulc- „Nastolatek w kryzysie”- wnikliwa analiza pokolenia Z oraz wyzwań przed jakimi stają współczesne dzieci i młodzież.
Wojciech Jankowski– „Recepta na udaną współpracę szkoły z rodzicami”- konkretne strategie, które warto wdrażać w codziennej pracy z rodzicami.
Jednym z najważniejszych punktów konferencji naukowej był panel dyskusyjny pt. „Wspólnie działamy dla edukacji- podział zadań i wielostronne wsparcie oparte na zaufaniu i profesjonalizmie” moderowany przez dr. Jarosława Jendzę. Podczas panelu poruszono wiele istotnych tematów dotyczących współpracy między nauczycielami, rodzicami i innymi uczestnikami procesu edukacyjnego. Dyskusja podkreśliła, jak ważne jest wzajemne zaufanie, otwarta komunikacja. Padło bardzo ważne stwierdzenie, że każdy z nas jest nauczycielem dla swojego dziecka! Dzięki różnorodnym perspektywom- zarówno przedstawicielom Kuratorium Oświaty w Gdańsku, nauczycielom, jak i uczniom i rodzicom- panel stał się przestrzenią do inspiracji i refleksji oraz przypomniał, że wspólny cel, jakim jest dobro ucznia, można osiągnąć tylko dzięki zaangażowaniu wszystkich stron.
Po części wykładowej mieliśmy okazję wziąć udział w niezwykle praktycznych warsztatach:
„Wsparcie dziecka a wiara we własne siły”- prowadzony przez dr Dorotę Jendzę,
„Stres w pracy nauczyciela- jak sobie z nim radzić” prowadzony przez Marzena Paradowska Ma Pa i Anna Zięba.
„Superwizja”- warsztat dla nauczycieli, prowadzony przez dr Dorotę Jaworską.
„Prawidłowe odżywianie – wpływ cukru na organizm dzieci i młodzieży”- prowadzony przeZ Kamila Osowskiego.
Ogromne podziękowania kierujemy do organizatorów Monika Pawlicka i Rafał Szczepan Juszczyk
tekst i foto: Beata Choinowska – Gąsiorek