Tytuł „Belny Szkolny” dla naszej doradczyni z języka kaszubskiego Elżbiety Pryczkowskiej

Opublikowane przez Wojciech Jankowski w dniu

🏆 Decyzją Komisji konkursowej tytuł BЁLNY SZKÓLNY w 2024 r. został przyznany Elżbiecie Pryczkowskiej – nauczycielce języka kaszubskiego w Szkole Podstawowej w Tuchomiu, której jest również dyrektorką.

🔍 Jako szkólna niestrudzenie działa nie tylko na rzecz propagowania nauczania rodny mòwë, ale również aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności, inicjując wiele imprez w Tuchomiu i innych miejscowościach. W swojej pracy pedagogicznej stosuje metody aktywizujące, twórcze, które zdecydowanie inspirują uczniów do poznawania swojej małej ojczyzny. Elżbieta Pryczkowska przez wiele lat była dziennikarką Telewizji Gdańsk i współprowadziła Magazyn Kaszubski „Rodnô Zemia”. Jest współautorką podręcznika „W jantarowi krôjnie” do nauki języka kaszubskiego dla klas starszych, publikacji ze scenariuszami teatralnymi pt. „W krôjnie Grifa” oraz współredaktorką antologii kaszubskiej poezji dziecięcej pt. „Mësla dzecka”. Prowadzi regionalne zespoły dziecięce Mùlczi oraz Spiéwné kwiôtczi. Jako doradczyni języka kaszubskiego w Gdyńskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli wpiera nauczycieli-kaszubistów w ramach organizowanych spotkań, kursów i innych szkoleń. Chętnie dzieli się z nauczycielami zdobytym doświadczeniem w zakresie nauczania języka kaszubskiego na spotkaniach czy na autorskim portalu www.akademiakaszubska.com. Jest pomysłodawczynią wielu konkursów, spotkań, imprez kulturalnych o zasięgu lokalnym i wojewódzkim. Aktywnie działa w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, w oddziale w Baninie, inicjując i koordynując szereg przedsięwzięć mających na celu przybliżenie kultury, historii małej ojczyzny nie tylko mieszkańcom gminy, powiatu ale i całego województwa. Inspiruje swoich uczniów do włączania się w różne inicjatywy lokalne. W ciągu wielu lat aktywności na rzecz regionu wychowała liczne grono swoich następców.

Komisja Konkursowa przyznała także dwa wyróżnienia:

🏅Aleksandrze Pająk za cykl działań – projektów międzypokoleniowych: „Z kaszëbsczim do lëdzy – z kaszubskim do ludzi” „Opowiem Wam o Kaszubach” oraz „Zabëté jigrë i zabawë – òcalëc òd zabôczeniô. Zapomniane zabawy i gry – ocalić od zapomnienia” – propagujących bogactwo kultury, tradycji, historii Kaszub oraz naukę języka kaszubskiego na terenie przedszkola, szkoły i gminy, a także kierowanych ku turystom. Aleksandra Pająk jest nauczycielką języka kaszubskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mostach gm. Kosakowo, współautorką cyklu podręczników do nauki języka kaszubskiego „Z kaszëbsczim w szkole”, pomysłodawczynią i współorganizatorką wielu konkursów, spotkań, przedsięwzięć edukacyjnych i kulturalnych o zasięgu lokalnym i wojewódzkim, autorką gry terenowej „Kaszubski Quest”, aktywną działaczką Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i innych organizacji społecznych.

🏅Iwonie Makurat, doceniając zdolności inspiratorskie, pracowitość oraz umiejętności pedagogiczne, przekładające się na liczne osiągnięcia nie tylko językowe, ale również muzyczne i wokalne uczniów, zainspirowanych i „zarażonych” jej entuzjazmem i umiłowaniem małej ojczyzny, nauczycielce języka kaszubskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie oraz w Szkole Podstawowej w Skorzewie w gminie Kościerzyna.

W pracy pedagogicznej kładzie szczególny nacisk, aby w sposób twórczy, aktywny uczyć języka kaszubskiego, co przynosi zdecydowanie efekty. Jest redaktorką i korektorką licznych publikacji w języku kaszubskim, aktywną działaczką Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, członkinią Rady Języka Kaszubskiego i Zespołu ds. orzekania o znajomości języka kaszubskiego oraz innych organizacji społecznych.